Fotoobraz si můžete vytisknout i doma. Jak na to, aby výsledek stál za to?

Nevybrali jste si z naší nabídky obrazů na zeď nebo zkrátka máte kreativní chvilku a rozhodli jste se, že si vyrobíte vlastní osobitou dekoraci? Jen do toho! Vytiskněte si nejpovedenější snímky nebo grafiky, které vás zaujaly při brouzdání internetem. Budete-li se držet následujících tipů, výsledek předčí veškerá očekávání.

 

Vyberte kvalitní snímek

Máte za to, že rozhoduje především kvalita tiskárny? I ta je samozřejmě velmi důležitá, ovšem alfou a omegou zdařilého výsledku je kvalitní fotografie. Vzhledem k tomu, že vybíráte snímek, který si zarámujete a vystavíte ho na odiv přátelům a známým, dejte si na čas a sáhněte po tom nejlepším ze svého soukromého úložiště.

 

Pohlídejte si formát

Nechcete-li přijít o část původní kompozice, přizpůsobte snímek formátu výstupu. Zatímco kompaktní fotoaparáty a mobilní telefony obvykle fotí v poměru 4:3, digitální zrcadlovky pořizují snímky v poměru v poměru 3:2. To jen pro představu - v praxi se samozřejmě poměr může lišit.

 

Závislost rozměrů výstupu na rozlišení snímku

Dalším parametrem, který má na výslednou kvalitu vytisknuté fotografie vliv, je rozlišení snímku – respektive jeho velikost v obrazových bodech. Nechcete-li, aby se obrázek jevil jako rozmazaný, zvolte snímek s dostatečně vysokým rozlišením.

Pro představu: snímek o velikosti 2 440 × 1633 px (4MPx) umožňuje tisk výstupu s rozměry 20,7 × 13,8 cm (300 dpi).

 

Nepodceňujte význam postprodukce

Než stisknete tlačítko pro tisk a necháte náplně do tiskárny, aby vykonaly svou práci, pohrajte si s fotografiemi v grafickém programu (zdarma jsou např.: Polarr, Photopea, Aviary nebo Photor). K základním úpravám patří vyvážení bílé barvy, úprava kontrastu a ořezání. Nemělo by vás překvapit, že vytištěná fotografie nebude na papíře vypadat jako na monitoru – při tisku dochází k převodu barevného spektra RGB na CMYK.

 

Jakou zvolit tiskárnu?

Laserová tiskárna je skvělým pomocníkem při pravidelném tisku dokumentů – pro tisk fotografií se bohužel vůbec nehodí. Mnohem věrnější přenos barev zvládají tiskárny inkoustové, a to dokonce i levnější modely. Ideální volbu a zhmotněný sen fotografů pak představují specializované fototiskárny, které pracují s více tiskovými kazetami.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení