Obrazy na plátně: 5 zajímavostí, které vás možná překvapí

Přidávání barev do světa malováním obrazů je jedinečná lidská činnost, které se věnujeme doslova již od pravěku! Vybrali jsme pro vás 5 zajímavostí obrazů na plátně, které jste možná nevěděli.

1. Apellesův nejrealističtější obraz na plátně

Starověký řecký malíř Apelles se zúčastnil soutěže o namalování nejrealističtějšího obrazu. Podle jedné z legend namaloval vinnou révu tak realisticky, že na ni chodili odpočívat ptáci. Když se ptáci pokusili vzít hrozny z obrazu, Apelles soutěž vyhrál. Hrozny byly namalovány na plátně tak realisticky, že oklamali i samotné ptáky.

2. Benátští malíři rozšířili plátno do celého světa

Plátno z hustě tkaného konopí se začalo běžně používat v 16. století během italské renesance. Benátští malíři upřednostňovali plátno, protože se na něm dalo tvořit i ve vlhkém prostředí. Běžně používané dřevěné panely velmi absorbovaly vlhkost a deformovaly se. Kromě toho malátští malíři měli velké zásoby plátna, neboť tento materiál se používal i na výrobu lodních plachet pro námořní flotilu. Z Benátek se technika malby na plátno rychle rozšířila do celého světa a vytlačila do té doby používané dřevěné panely.

Obraz na plátně

3. Rozporuplný malý pejsek na plátně

Každý umělec v Sovětském svazu musel projít speciálním uměleckým výborem, který obrazy na plátně schvaloval. Členové komise většinou o umění nevěděli vůbec nic. Proto je někdy umělci museli oklamat, aby jejich díla byla přijata. Jednou jeden ze sovětských umělců namaloval v rohu obrazu malého pejska a ten se stal hlavním tématem diskuse uměleckého výboru. Verdikt zněl, že malba bude schválena pouze v případě, že umělec psa odstraní.

4. Půjčovna umění v Německu

Některá německá města mají veřejné „umělecké knihovny“, kde si můžete půjčit umělecké dílo (malbu na plátně nebo malou sochu) většinou od místních umělců na 3 měsíce, přičemž zaplatíte malý poplatek ve výši 5 eur za pojištění. Můžete si obraz vzít domů a vychutnat si jej v soukromí. Nikdy se vám nezunuje, protože jej po třech měsících můžete vyměnit za jiný.

5. Fotoobraz na plátně: Každý může být umělec

Jelikož technologie se neustále vyvíjí, není divu, že stále více umělců se obrací na digitální tisk svého umění. Jednoduché výtisky na plátně lze vytvořit z čehokoli – ať už z fotografie, digitálního umění, nebo ze skenu oblíbené kresby vašeho dítěte. Odolné, cenově dostupné a v různých velikostech. Tyto fotoobrazy na plátně umožňují každému se cítit jako umělec i bez toho, aniž by musel vzít do ruky štětec. Máte už svůj fotoobraz?

5 dílný abstraktní obraz

Tak schválně. Která zajímavost vás zaujala nejvíc?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení